THe 2021 shelby county junior fair judges will be released the friday prior to the fair

Click here for 2021 Judges Printable sheet

  Show First Name Last Name
Alpaca Alpaca Show Gordon Yanke
Beef Jr Fair Beef Showmanship Colin Watson
Beef Jrs. Beef Breeding & Jr. Feeder Calves at 4:00pm, followed by Market Steer & Heifer Shows starting at 7:00pm Jake Osborn
Clothing Clothing, Pre-Fair Judging Kay Borchers
Clothing Clothing, Pre-Fair Judging Cheryl Domer
Creative Arts Creative Arts: Cake Decorating Ann Asher
Creative Arts Creative Arts: Drawing & Painting, Ceramics Nancy Leubke
Creative Arts Creative Arts: Quilting, Knitting, Crocheting, Needle Work, Toys & Others Linda Beasley
Creative Arts Creative Arts: Scrapbooking Samantha Slover
Creative Arts Creative Writing: Junior Class Kim Hemmelgarn
Creative Arts Creative Writing: Senior Class Suzanne Klein
Dairy Jr. Dairy Showmanship, Holstein, and Color Breeds Show, followed by Dairy Judging Contest Matt Griffith
Dog Dog Obedience Beth Sassi
Dog Dog Showmanship Lea Anne Broseus
FFA FFA Shop and Crop Judging Brad Lentz
Foods Foods and Nutrititon Judging Delores Droesch
Foods Foods and Nutrititon Judging Beverly Presnall
Goats Jr. Fair Boer/Boer Cross Breeding, Market Goats, and Meat Goat Showmanship Crede Garriott
Goats Jr. Fair Dairy Goat, Pygmy Goat, Dairy Goat Showmanship, and Goat Judging Contest Jackie Ponder
Horses Jr. Fair Horse Show: Showmanship, Mule & Donkey, Halter, Trail in Hand, Trail, Easy Gaited, Reining, Western Riding Kay Tracy
Horses Jr. Fair Horse Show: Groom and Clean Deb Berger
Horses Jr. Fair Horse Show: Key Hole, Pole Bending, Stakes, and Cloverleaf Barrels Charles Schroeder
Horses Jr. Fair Horse Show: English and Versatility DeeDee Bender
Horses Jr. Fair Horse Show: Showmanship, Horsemanship, Pleasure, Driving, & Roping Leah Wilson
Horses Costume Judge Jack Baker
Judging General Livestock Judging Logan Russell
King and Queen Contest King and Queen Contest Cheryl Michael
King and Queen Contest King and Queen Contest Marie Carity
King and Queen Contest King and Queen Contest Sheriff Fry  
King and Queen Contest King and Queen Contest Patty Mack
King and Queen Contest King and Queen Contest Jill Smith
Modeling Modeling Emily Hemmelgarn
Modeling Modeling Debbie Simpson
Modeling Modeling Debbie Jung
Photography Photography Carrie Topp
Photography Photography Erin Pence
Photography Photography Tessa Kremer
Poultry Jr. Fair Market Poultry, Fancy Poultry & Showmanship Tyler Greer
Poultry Jr. Fair Market Poultry, Fancy Poultry & Showmanship Bob Johns
Rabbit Jr. Fair Meat Pen and Single Fryer Market Rabbits Vicki Bogan
Rabbit Jr. Fair Meat Pen and Single Fryer Market Rabbits Kevin Hooper
Rabbit Jr. Fair Rabbit Breeding & Rabbit Showmanship Jane Allen
Sheep/Llama/Alpaca Market Lamb Show and Showmanship Bob Hare
Sheep/Llama/Alpaca Breeding Sheep and Open Show Rodney Stoltz
Special Interest Shooting Sports Jason and/or Angie Barhorst
Special Interest Jr. Fair Small Animals and Vet Science (includes You and Your Dog) Deb Prater
Special Interest Jr. Fair Special Interest Natural Resources, Flowers, and Vegetable Gardening Stephanie Moorman
Special Interest Jr. Fair Special Interest Electricity & Engineering Craig Wendel
Special Interest Jr. Fair Special Interest - Family and Consumer Sciences/Special Interest Leadership & Others Lisa Moeller
Swine Jr. Fair Market Gilts and Market Barrows Kane Austin
Swine Jr. Fair Swine Showmanship and PeeWee Shomanship Kyle Rodibaugh
Woodworking 4-H Woodworking Projects Rodney Stephenson
Woodworking 4-H Woodworking Projects Steve Sidener
Woodworking 4-H Woodworking Projects Tony Sheipline

2020 Shelby County Junior fair

Show First Name Last Name
Showmanship, Beef Breeding, Dairy and Beef Feeders, and Market Cattle Show Regan Bowman
Clothing, Pre-Fair Judging Beverly DePoy
Clothing, Pre-Fair Judging Sharon Finkenbine
Creative Arts: Drawing & Painting & Ceramics Ann Asher
Creative Arts: Quilting, Knitting, Crocheting, Needle Work Lorri Lively
Scrapbooking, Toys and Other, Cake Decorating Vicki Kipker
Creative Writing: Junior and Senior Classes Missy Rivera
Jr. Dairy Showmanship, Holstein, and Color Breeds Show, followed by Dairy Judging Contest Sherry Smith
Dog Obedience Crystal Pennewitt
Dog Showmanship Cristin Bushnell
FFA Shop and Crop Judging Ted Zimpfer
Foods and Nutrititon Judging Sally Dicke
Foods and Nutrititon Judging Jenni Shoffner
Jr. Fair Boer/Boer Cross Breeding, Market Goats, and Meat Goat Showmanship Nolan Frey
Jr. Fair Dairy Goat, Pygmy Goat, Dairy Goat Showmanship, and Goat Judging Contest Jim Wilson
Jr. Fair Horse Show: English and Versatility Kathy Melvin
Photography Erin Pence
Photography Lindsey Whetstone
Jr. Fair Market Poultry, Fancy Poultry & Showmanship Larry Loaki
Jr. Fair Market Poultry, Fancy Poultry & Showmanship Diane Waits
Jr. Fair Meat Pen and Single Fryer Market Rabbits John Borsick
Jr. Fair Meat Pen and Single Fryer Market Rabbits Danny Long
Jr. Fair Rabbit Breeding & Rabbit Showmanship Jacinta Taulbee
Market Lamb Show and Showmanship Sarah Evans
Breeding Sheep and Open Show Thomas Beaver
Shooting Sports Shawndel or Matthew Wilson
Jr. Fair Small Animals and Vet Science (includes You and Your Dog) Deb Stanfield
Jr. Fair Special Interest Natural Resources, Flowers, and Vegetable Gardening Stephanie Moorman
Jr. Fair Special Interest Electricity & Engineering Dave Waltermire
Jr. Fair Special Interest - Family and Consumer Sciences and Leadership Tara Berning
Jr. Fair Market Gilts and Market Barrows Brett Beyers
Jr. Fair Swine Showmanship  Tim Trattles
4-H Woodworking Projects Maissen Akers
4-H Woodworking Projects Rodney Stephenson